Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Samorządowcy z apelem do prezydenta RP.
Aktualność
Dzisiaj, 23 czerwca 2026, 13:30

Samorządowcy z apelem do prezydenta RP.

W miniony poniedziałek, 22 czerwca, w Żukowie odbyła się wyjątkowo ważna konferencja prasowa przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Reprezentanci aż, 61 pomorskich miast, gmin i powiatów podpisali wspólny apel do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym dla województwa pomorskiego. W tym kluczowym dla regionu wydarzeniu mocny akcent postawiła Gmina Szemud – Wójt Ryszard Kalkowski pojawił się na spotkaniu w tradycyjnym stroju kaszubskim.

Jak miasto będzie bogate, to i gminy dookoła będą też bogate. I razem, właśnie chcemy w tym kierunku współpracować. Panie prezydencie, do dzieła!
Ryszard Kalkowski
wójt gminy Szemud

Samorządowcy zgodnie podkreślali, że wejście w życie nowych przepisów będzie potężnym impulsem rozwojowym, który bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości życia ponad 1,5 miliona mieszkańców Pomorza. Tego samego dnia bliźniaczy apel do Prezydenta RP wystosowało również 41 samorządów z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co pokazuje, jak istotny w skali całego kraju jest to temat.

Jesteśmy tutaj nie tylko jako włodarze naszych gmin, ale przede wszystkim jako mieszkańcy tego regionu. Zdecydowanie i jednym głosem chcemy podkreślić, jak ważna to jest ustawa. To nie jest ustawa, której pomysł stworzenia urodził się niedawno to już wiele lat pracy różnych samorządowców w różnych kadencjach, doprowadziło nad do tego momentu.
Aleksandra Kosiorek
prezydent Gdyni

Ustawa metropolitalna nie jest projektem nowym – to efekt ponad dziesięciu lat intensywnej pracy, kompromisów i wyjątkowego porozumienia ponad podziałami politycznymi. Dzisiaj projekt ten cieszy się rzadko spotykanym, powszechnym poparciem. Stoją za nim murem nie tylko samorządowcy różnych opcji, ale także środowiska naukowe, świat biznesu, pracodawcy oraz liczne organizacje pozarządowe.

Podczas konferencji wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że wiele problemów wykracza dziś poza granice administracyjne poszczególnych gmin, dlatego konieczne jest bardziej zintegrowane zarządzanie transportem, planowaniem przestrzennym i infrastrukturą. Mieszkańcy Pomorza żyją w ciągłym ruchu – codziennie przekraczają granice gmin, dojeżdżając do pracy, szkół czy na uczelnie. Aby skutecznie zarządzać tak dużym organizmem, potrzebne są nowoczesne narzędzia prawne i finansowe.

Tymczasem transport czy planowanie przestrzenne wciąż są zarządzane w sposób rozproszony, czego efektem są codzienne korki. Ustawa pozwoli stworzyć jeden, spójny system komunikacji publicznej, jeden bilet metropolitalny. Da nam gwarancje większej liczby lini dowozowych, co oznacza dla mieszkańców prostsze, szybsze, wygodniejsze podróżowanie po całym regionie. Pomorze jest w pełni gotowe czekamy na ostateczną decyzję Prezydenta RP i szansę.
Mariola Zmudzińska
burmistrz Żukowa
Co jest w tym wszystkim najważniejsze to fakt, my mówimy o pół miliardzie złotych rocznie, które mogą spływać do naszych gmin, powiatów między innymi -głównie na komunikację publiczną. Wszyscy gorąco wierzymy, że Pan Prezydent, tę ustawę podpisze i będziemy mogli się cieszyć jeszcze lepszym rozwojem naszego regionu.
Mateusz Richert
Burmistrz Redy

Ustawa przewiduje formalne utworzenie związku metropolitalnego. Najważniejszym elementem nowych przepisów są dodatkowe, gwarantowane środki finansowe, które trafią na Pomorze. Dzięki nim możliwa będzie realizacja wielkich inwestycji, na które pojedyncze, mniejsze gminy nigdy nie mogłyby sobie pozwolić. Absolutnym priorytetem ma być stworzenie w pełni zintegrowanego systemu transportu publicznego.

Wójt Gminy Szemud na konferencji w Żukowie wystąpił w tradycyjnym stroju kaszubskim tym samym przypominał o bogatym dziedzictwie kulturowym i tożsamości naszego regionu. Szemud, jako gmina dynamicznie rozwijająca się, doskonale rozumie potrzebę współpracy z Trójmiastem, zachowując przy tym swój unikalny charakter. Podczas swojego oficjalnego przemówienia wójt wysłał jasny sygnał, wskazując na dojrzałość mniejszych samorządów i sens solidarności: – Małe gminy na pewno sobie poradzą. Ta ustawa pokaże jednak, jak możemy w Polsce w grupie się wspierać – podkreślał wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski.

Samorządowcy z całego Pomorza liczą teraz na pozytywną decyzję Prezydenta Karola Nawrockiego.

Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?

Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?

Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!

Zobacz także Debiut KGiG „SieDzieje” w Bojanie! Przywieźli worek medali z Pomorskiej Spartakiady. Czytaj więcej Czytaj więcej Zobacz także Ognisko, cztery jednostki OSP i piana party. Tak świętowano Sobótki w Łebnie! Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor