Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Warsztaty z haftu kaszubskiego
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Sobota, 8 czerwca 2024, 09:00

Warsztaty z haftu kaszubskiego

Koło Gospodyń Wiejskich "Trzy Korony" w Będargowie jest przykładem lokalnej inicjatywy, która łączy tradycję z działaniami społecznymi. Od maja organizują warsztaty z haftu kaszubskiego, co jest nie tylko ochroną dziedzictwa kulturowego, ale także częścią szerszego projektu "Siedem barw - profilaktyka przeciwalkoholowa dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych i starszych z obszaru działania KGW w Będargowie Trzy Korony na terenie Gminy Szemud". Ten projekt jest realizowany dzięki wsparciu I otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Szemud. Dzięki temu lokalna społeczność ma możliwość zaangażowania się w działania, które wzmacniają więzi społeczne i promują zdrowy styl życia.

 

Tradycja haftu kaszubskiego jest bogata i wielowymiarowa, odzwierciedlająca historię oraz kulturę regionu. Pani Barbara Jaedtka-Walaszkowska - twórca ludowy specjalizująca się w hafcie kaszubskim, w szczególności w szkole wejherowskiej, jako doświadczona hafciarka kaszubska, przekazuje tę wiedzę uczestnikom warsztatów, wprowadzając ich w świat kaszubskich wzorów i technik. Każde spotkanie to nowa lekcja.
Na pierwszym z nich uczestnicy nauczyli się jak przygotować płótno do wyszywania, poznali sztuczkę rozdzielania nici oraz zostali wystawieni na próbę przejścia przez "ucho igielne". Prowadząca również pokazała, jak wyszywa się poszczególne elementy wzoru kaszubskiego. Zaczynając od zielonych łodyżek tzw. ściegiem sznureczkowym lub wodnym, a następnie ściegiem atłaskowym listki i inne elementy. 

Przy okazji tego spotkania uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie symbolikę siedmiu barw kaszubskich oraz poznać różnice wyszywania w szkole wejherowskiej od innych szkół regionu kaszubskiego.

 

Drugie spotkanie warsztatowe zaczęło się od prezentacji prac Pani Basi wykonywanych haftem kaszubskim. Każda szkoła haftu, czy to żukowska, czy wejherowska, wnosi swoje unikalne motywy i techniki, tworząc niepowtarzalne dzieła sztuki. Prace Pani Basi prezentowane podczas warsztatów, to nie tylko umiejętności rzemieślnicze, ale także przekaz kulturowy. Na zajęciach była okazja, by zobaczyć chustę haftowaną szkołą żukowską, torbę na zakupy, dokumenty — szkołą wejherowską. Uczestnicy również zobaczyli elegancką torebkę damską, wykonaną haftem czepcowym złotą nitką oraz nową i starą teczkę ze wzorami, przypisanymi do naszego rejonu. 
Na warsztacie mieli możliwość wykonania mereżki. Jest to ręczne wykończenie serwetki, chociaż wydaje się być prostym w rzeczywistości wymaga precyzji i cierpliwości, a efekt końcowy jest zawsze zachwycający. 

 

Warsztaty haftu kaszubskiego prowadzone przez Panią Basię to prawdziwa kopalnia wiedzy dla miłośników tego tradycyjnego rzemiosła. Każdy element haftu kaszubskiego ma swoje znaczenie i jest częścią większej opowieści, którą hafciarki jak Pani Basia przekazują z pokolenia na pokolenie. To nie tylko sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale również okazja do rozwijania kreatywności i zdobywania nowych umiejętności.

Zobacz także 72 zadania publiczne otrzymały wsparcie dotacją UG Szemud Czytaj więcej Czytaj więcej Zobacz także KGW “Fejn Białczi” skupia wokół siebie grono utalentowanych kobiet. Czytaj więcej Czytaj więcej Zobacz także Mieszkanki Bojana uszyły swetry dla zwierząt z przytuliska w Bojanie Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor