Kilkaset osób, w tym głównie uczniowie szkół średnich, wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat „Między informacją a dezinformacją”, która we wtorek zakończyła się w Tomaszowie Lubelskim.
„Jest niezwykle istotne, żeby młodym ludziom został podany problem funkcjonowania między informacją a dezinformacją” – podkreślił organizator konferencji, przewodniczący Klubu Europy Karpat w Tomaszowie Lubelskim Tomasz Zieliński.
Jak podsumował, w panelach dyskusyjnych podczas konferencji, wzięło udział kilkaset osób, przede wszystkim uczniów szkół średnich.
Podczas konferencji – poinformował Zieliński - pojawił się pomysł przeprowadzenia w tomaszowskich szkołach średnich warsztatów poświęconych dezinformacji we współpracy z Polską Agencją Prasową i Ministerstwem Cyfryzacji. Podczas zajęć młodzież nauczy się walki z dezinformacją, rozpoznawania jej i wyszukiwania źródeł informacji.
„Chciałbym, żeby Fake Hunter ruszył szerzej na Zamojszczyźnie, na Lubelszczyźnie. Chodzi o to, żeby młodzież zaczęła rozmawiać na ten temat, wymieniać informacje i rozmawiać o swoim odbiorze sieci i mediów” – wyjaśnił Zieliński.
Zapowiedział, że kolejna konferencja Klubu Europy Karpat w Tomaszowie Lubelskim poświęcona informacji i dezinformacji odbędzie się za rok.
Zdaniem współorganizatora konferencji, starosty powiatu tomaszowskiego Henryka Karwana, problem walki z dezinformacją jest istotny w kontekście wojny w Ukrainie.
„Jako kraj przyfrontowy bardziej odczuwamy dezinformację, zakłamany wizerunek Polaków w Rosji, czy podsycanie antagonizmów międzynarodowych tylko po to, żeby poróżnić narody” – powiedział starosta dodając, że podczas konferencji zostały podane przykłady takich działań.
Celem konferencji – podsumował – jest przekonanie młodzieży do weryfikacji informacji i konfrontacji z innymi źródłami przed jej publikacją lub powtórzeniem.
„Żeby być odpowiedzialnym za słowo, które się wypowie lub napisze” – dodał.
Jak podali organizatorzy, celem dwudniowej konferencji jest przedstawienie negatywnych skutków rozpowszechniania dezinformacji, zwłaszcza w obszarach przygranicznych. W warsztatach i panelach m.in. o obrazie Polski w mediach, cyberbezpieczeństwie w sieci i roli mediów społecznościowych w kreowaniu wizerunku wzięli udział politycy, przedstawiciele spółek Skarbu Państwa i dziennikarze m.in. Piotr Nisztor, Dorota Łosiewicz, Jacek Karnowski, Wojciech Pokora, Ryszard Montusiewicz, Antoni Trzmiel i Wojciech Surmacz.
Dla młodzieży przygotowano też Laboratoria Przyszłości, pokazy filmów i stanowisko mObywatel.
Patronem medialnym konferencji jest Polska Agencja Prasowa (PAP).
Źródło informacji: PAP