Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Szemud - Sołectwa - Wiadomości Szemud | Wydarzenia z ostatniej chwili - szemud24.pl
Sołectwa

Szemud

Szemud

Dane kontaktowe do sołtysa

sołtys
Kostuch Ryszard

Sołectwo na mapie

Sołectwo Szemud 2024 rok

Wieś gminna, należy do największych sołectw na naszym terenie. Położona jest przy dawnym szlaku pocztowym Królewiec - Berlin. Z Szemuda odchodzą drogi asfaltowe do Wejherowa, Kowalewa i do Grabowca. 

 

Stary kościół z początku XX wieku

W centrum wsi znajduje się plebania, a za nią kościół p.w.św. Mikołaja. Przy kościele stoi obelisk upamiętniający pomorodowanych w Lesie Piaśnickim.

W 1686 roku Szemud był już wsią kościelną i należał do poczty w Przetoczynie. Zajmował obszar 1096 ha. Pod koniec IXI wieku w Szemudzie były 92 domy ze 134 mieszkaniami, które zamieszkiwało 636 katolików, 55 ewangelików i 16 osób wyznania mojżeszowego. 

Orszak weselny w drodze do kościoła w 1949r.

W powojennych warunkach trzeba było rozpocząć wszystko od nowa. Grupa operacyjna Wojska Polskiego powierzyła Bernardowi Bankowi zorganizowanie biura Urzędu Gminy i Urzędu Stanu Cywilnego. Powołany został Wójt Komisaryczny w osobie Leonarda Potrykusa, a Brunon Potrykus uruchamiał gminny posterunek Milicji Obywatelskiej, natomiast Wiktor Liedtke agencję pocztową. Powstały pierwsze sklepy i piekarnia Mecy. Gminną Bibliotekę utworzono z książek zebranych po domach z narażeniem życia przechowywanych w czasie okupacji.

Stary dom Ireny Milewczyk (spalił się). Leszczyniec, 1961r

Stary budynek Arendtów, później Knapińskich

Obecnie w tym miejscu jest sklep z materiałami budowlanymi.

Ulica Kartuska w 1962 roku

W tle stary dom p. Deronów na "krzyżówce" (obecnie poczta). Na koniku Teresa Grablowska.

W 1995 roku na terenie sołectwa zameldowanych było 1135 osób, istniały 103 gospodarstwa rolne i działało około 60 zakładów usługowo - wytwórczych. Sołectwo Szemud obejmuje obszar o powierzchni 1028ha.