Źródło fot. Parafia św. Mikołaja w Szemudzie
W niedzielę 21 lipca od samego rana do Sianowa przybywali pielgrzymi. Wszystko w związku z obchodzonym w tutejszym sanktuarium dorocznym Odpustem Matki Boskiej Szkaplerznej, gdzie przed południem rozpoczęła się suma pontyfikalna, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.
Wydarzenie to niezmiennie przyciąga tłumy wiernych do sianowskiego kościoła. Pielgrzymi przybywają z najróżniejszych stron Kaszub i nie tylko. Z parafii św. Mikołaja w Szemudzie pielgrzymi wyruszyli wcześnie rano, najdalej do Sianowa jednak mieli maszerujący z Miastka, którzy wytrwale szli przez 5 dni.
Poniżej galeria zdjęć pielgrzymów z parafii św. Mikołaja w Szemudzie oraz fragment filmowy z powrotu do Szemuda.
Każdego roku w Sianowie, ma miejsce uroczysty Wielki Odpust. Przez kilka dni, wierni z różnych środowisk - zakochani, narzeczeni, strażacy oraz rolnicy - gromadzą się na spotkaniach modlitewnych. To jednak suma pontyfikalna przyciąga największe tłumy pielgrzymów. Uroczystą Mszę Świętą, odprawioną na placu obok sanktuarium, poprzedził widowiskowy pokłon feretronów, będący wyrazem głębokiej wiary i tradycji.
Poniżej film z pokłonu feretronów, źródło: Express Kaszubski Video
W Sianowie od wielu lat czczona jest figurka Matki Bożej Sianowskiej, znana również jako Królowa Kaszub, której historia sięga średniowiecza. Wykonana z drewna lipowego, pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Legenda głosi, że figurka została znaleziona w krzaku paproci przez młodych ludzi. Przeniesiono ją do kaplicy krzyżackiej w Mirachowie, ale cudownie wracała do Sianowa, gdzie ostatecznie zdecydowano się wybudować kościół w miejscu jej znalezienia. Figurka dwukrotnie ocalała z pożarów świątyni, a w 1966 roku, na mocy dekretu papieża Pawła VI, została ukoronowana papieskimi koronami i ogłoszona Królową Kaszub.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.