Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Papież Franciszek Jakim go zapamiętamy? Dziedzictwo i pogrzeb.
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Dzisiaj, 26 kwietnia 2025, 07:00

Papież Franciszek. Jakim go zapamiętamy? Dziedzictwo i pogrzeb.

Żródło fot. VaticanNews

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godz. 7:35 w Domu Świętej Marty, w wieku 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 roku był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i przez 16 lat był metropolitą Buenos Aires.

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się dzisiaj, 26 kwietnia o godz. 10:00, można go obejrzeć:

Franciszek osobiście ustalił szczegóły swojego pochówku, a wszystkie instrukcje zawarł w testamencie. Po mszy na Placu Świętego Piotra, trumna z jego ciałem zostanie przeniesiona do Bazyliki Matki Bożej Większej. Papież spocznie w wąskiej niszy, pomiędzy Kaplicą Paulińską, znaną jako Kaplica Salus Populi Romani, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej, a Kaplicą Sforza, w pobliżu ołtarza Świętego Franciszka. 

 Grób Franciszka został już przygotowany w bazylice Santa Maria Maggiore, wykonano go z marmuru z włoskiej Ligurii, regionu, z którego pochodziła matka papieża. Płytę grobową zdobi jedynie napis "Franciscus", a nad nią umieszczono replikę krzyża, który papież nosił na piersi.

 Jorge Mario Bergoglio, znany światu jako Papież Franciszek, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów. Z wykształcenia technik chemik, 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, uzyskując tam licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.
13 grudnia 1969 został wyświęcony na kapłana, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. W 1992 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. W 1998 roku został arcybiskupem Buenos Aires, a w 2001 roku otrzymał godność kardynała.
Jako arcybiskup, Bergoglio zyskał reputację skromnego i pokornego człowieka, bliskiego ludziom, szczególnie ubogim i potrzebującym. Po rezygnacji Benedykta XVI, 13 marca 2013 roku, Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża, przyjmując imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu.

Był pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Jak sam powiedział tuż po pierwszym ukazaniu się zgromadzonym na Placu św. Piotra, kardynałowie wybrali papieża „z końca świata” 

 

Franciszek wielokrotnie podkreślał, że trzeba wychodzić do ludzi w ich konkretnych sytuacjach, podejmować ryzyko spotkania, nie osądzać ich, ale rozeznawać, jak w danej sytuacji pomóc człowiekowi zbliżyć się do Boga, nawet wtedy, gdy ten błądzi i szuka "po omacku"
Krzysztof Ołdakowski
przełożony wspólnoty jezuitów w Łodzi

Jakiego zapamiętamy Papieża Franciszka? Czym charakteryzował się jego pontyfikat:

  • bliskością i otwartością do ludzi, troską o ubogich i marginalizowanych
  • podjął szereg reform mających na celu uczynienie Kościoła bardziej transparentnym, odpowiedzialnym i otwartym na dialog ze światem
  • aktywnie promował dialog i współpracę między różnymi religiami
  • wielokrotnie potępiał wojny i konflikty zbrojne, apelując o pokój i pojednanie

 

Temat Bożego miłosierdzia stanowił wielką wagę w nauczaniu i życiu Papieża Franciszka. Bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby czułość i miłosierna miłość Boga, mogły stać się doświadczeniem każdego, zwłaszcza najbardziej potrzebujących
bp Krzysztof Nykiel
Regens Penitencjarii Apostolskiej

Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?

Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?

Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!

Zobacz także Żałoba narodowa: Co oznacza dla Polski? Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor