Jak poinformował nas mieszkaniec sołectwa Donimierz Pan Gracjan Fopke: „Jadąc z Donimierza w stronę Szemuda w okolicach dachu kościoła widać dużą kule, koloru białego…”. Jak się okazało to wieża meteorologiczna IMGW.
IMGW w 2020 roku zapowiedziało budowę czterech wież radarowych za środki pozyskane z Banku Światowego. Tak się składa, że jedna z wież została zlokalizowana w gminie Szemud, w sołectwie Kamień. Jak czytamy w archiwalnym artykule z 2020 roku na portalu twojapogoda.pl.
Mieszkańcy dopytywali o inwestycję związaną z radarem, przy okazji publikacji artykułu o przebudowie stacji na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo. "Port lotniczy planuje dalszą rozbudowę, dlatego radar zostanie wymieniony na nowszy i przeniesiony 17 kilometrów na północny zachód."
Zapytaliśmy o samą inwestycję nowego radaru meteorologicznego IMGW Kamień Pana Rafała Lewandowskiego z Wydziału Teledetekcji Naziemnej IMGW-PIB:
Ile czasu trwała budowa? Czy budowa została zakończona i wieża aktualnie działa?
Prace budowlane oraz instalacja, uruchomienie, testy i włączenie radaru do pracy operacyjnej trwały nieco ponad rok. Budowa jest już zakończona i stacja radarowa działa w trybie operacyjnym.
Czy sama wieża zlokalizowana w tym miejscu, ma bezpośrednie przełożenie na teren gminy Szemud? Czy zwiększy się dokładność przewidzenia prognozowanej pogody?
Im bliżej radaru tym pomiary są dokładniejsze (z pominięciem pierwszych kilkuset metrów, gdzie wiązka jest dopiero formowana), więc informacja radarowa dla gminy Szemud będzie lepsza, co z kolei powinno przełożyć się na dokładność prognoz poprzez zwiększenie dokładności danych wejściowych.
Czy miejsce jest ogólne dostępne dla mieszkańców? Czy można przyjechać i zobaczyć to miejsce z zewnątrz?
Stacja radarowa położona jest na terenach Nadleśnictwa i kwestie poruszania się drogami leśnymi są regulowane przez Nadleśnictwo. Teren samej stacji jest ogrodzony, ale monumentalna wieża nawet z zewnątrz stanowić może ciekawy cel wycieczek.
W jaki sposób możemy opisać działanie wieży?
Radar meteorologiczny wysyła w atmosferę impuls elektromagnetyczny, który napotkawszy na obiekt meteorologiczny ulega rozproszeniu. Niewielka część wiązki wraca do radaru, gdzie rejestrowana jest przez system odbiorczy. Ponieważ antena stale się obraca, zmieniając przy każdym obrocie kont elewacji, w ciągu 5 minut uzyskujemy dokładną informację (rozdzielczość 500m) gdzie ile pada, jakiego rodzaju jest to opad (deszcz, grad, śnieg itp.) oraz w jakim kierunku i z jaką prędkością się przemieszcza.
Adres miejsca Radaru meteorologicznego IMGW Kamień jest ogólno-dostępny. Mogą występować utrudnienia w dojechaniu na miejsce samochodem, ze względu na aktualnie trwające prace w bliskim otoczeniu oraz zakaz wjeżdżania samochodem w głąb lasu. Jadąc od strony sołectwa Grabowiec czy Kamień drogi są zamknięte przez leśnictwo na ruch samochodowy. Warto wybrać się na wycieczkę rowerową, aby zobaczyć z bliska Radar meteorologiczny IMGW Kamień - znajdziesz go pod tym adresem.
Zobacz unikatowy materiał filmowy z drona, który dokładnie pokazuje, jak wygląda Radar meteorologiczny IMGW Kamień w otulinie lasu.
Ujęcia z drona dzięki firmie Movie Time.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!