Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Dziś Środa Popielcowa. Pierwszy dzień Wielkiego Postu
Aktualność
Środa, 14 lutego 2024, 10:10

Dziś Środa Popielcowa. Pierwszy dzień Wielkiego Postu

  • Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu

  • Podczas dzisiejszej liturgii ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem

  • Dzisiaj obowiązuje post ścisły

Fot. Popiół, Środa Popielcowa, Parafia w Kielnie

Środa Popielcowa jest obchodzona w różnych terminach w zależności od daty Świąt Wielkanocnych (np. w tym roku 14 lutego), jednak wypada zawsze w środę, by Wielki Post trwał symboliczne 40 dni. Jak mówi Ks. Łukasz Białk Proboszcz Parafii w Kielnie:

Zobacz wypowiedz dotyczącą tego święta ?

[YT]https://youtu.be/FwH_qJFrVu0[/YT]

"Te 40 dni, które dzisiaj rozpoczynamy, One też są bardzo głęboko Biblijne. Nawiązują z jednej strony do 40 dni pobytu Pana Jezusa na pustyni. To był na pewno czas modlitwy. I w tym sensie okres Wielkiego Postu jest czasem modlitwy. Po drugie ta liczba 40 nawiązuje do 40 lat wędrówki narodu wybranego ku ziemi obiecanej. To był czas życia, czas próby, czas pozwolenia prowadzić się Panu Bogu, czas doświadczenia własnych słabości, ograniczeń, czas tego wszystkiego, na co składa się życie. Taki jest również czas wielkiego postu, to czas walki, to czas odkrywania tego, że mam granicę, że muszę je przezwyciężać, że są próby, którym chciałbym sprostać." - wspomina Ks. Łukasz Białk Proboszcz Parafii w Kielnie

Środa Popielcowa kojarzy się nierozerwalnie z obrzędem posypania głów popiołem, któremu towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany był w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii np. w Księdze Jonasza czy Joela.

Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawiła się jednak dopiero w VIII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X stulecia. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Na XI stulecie datuje się również tradycję, wedle której popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.  Czytamy na stronie Archidiecezji Gdańskiej.

[ZT]723[/ZT]

W Środę Popielcową Kościół zaleca wiernym udział w liturgii ze względu na pokutny charakter tego dnia. Obowiązuje również post ścisły (ilościowy) czyli ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta, oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jakościowy). Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18 roku życia i powyżej 60 roku życia, natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.

[POLUB_FB]

[ALERT]1707901789337[/ALERT]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!