W najbliższą sobotę, 26 października, o godzinie 10:00, w hali sportowej w Bojanie rozpocznie się XIX edycja Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Wydarzenie to organizowane jest przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu przy wsparciu Gminy Szemud, Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni, Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, a także Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziałem Terenowym w Pruszczu Gdańskim. Wydarzenie jest doskonałą okazją do zaprezentowania lokalnych tradycji i umiejętności.
W XIX Turnieju będzie startować 15 Kół Gospodyń Wiejskich. Reprezentantkami powiatu Wejherowskiego będzie KGW Kielno "Fejn Białczi", z gminy Szemud. W skład każdej reprezentacji wchodzić będzie drużyna licząca od 6 do 10 osób, nie wliczając osób akompaniujących.
Koła Gospodyń Wiejskich będą rywalizować w pięciu konkurencjach:
Poniżej szczegółowa prezentacja poszczególnych konkurencji oraz kluczowych kryteriów oceny, które jury będzie uwzględniać podczas oceniania.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
2.Tablica – „Tym żyło nasze Koło’’. Tablica oceniana będzie przy stoiskach bez komentarza. Ocenie będzie podlegać estetyka i sposób przygotowania tablicy, wykorzystanie materiałów źródłowych.
3.Moda – „Babcia vis-a-vis wnuczka na wybiegu’’. Modelki zaprezentują się na scenie do podkładu muzycznego. Po zakończeniu prezentacji indywidualnej nastąpi wspólna prezentacja modelek do muzyki przygotowanej przez organizatora. Ocenie podlegać będzie sposób wykonania stroju, jego estetyka. Ważne również będzie nawiązanie do tradycji i kultury regionu, kreatywność przygotowania oraz rodzaj materiałów z jakich został wykonany strój, i sposób zaprezentowania kreacji przez modelki.
4.Scenka kabaretowa: „Bo zdrowie jest najważniejsze” KGW za zadanie będzie miało przedstawić scenkę na zadany temat. Ocenie podlegać będzie kreatywność, oryginalność sposób przedstawienia oraz czy przekaz oddaje tytuł scenki.
5. Piosenka – ,,W naszej gminie i powiecie – na nutę ludową’’. Każde Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentuje jedną piosenkę, wykonaną do własnego podkładu muzycznego. W procesie oceny brane będą pod uwagę zarówno aranżacja muzyczna i wokalna, jak i sposób przedstawienia utworu na scenie. S
Jest to okazja dla Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa, aby zaprezentować swoje umiejętności kulinarne, artystyczne i kreatywne. Turniej to nie tylko wydarzenie konkursowe, ale jest również świętem tradycji i kultury regionalnej, promującym dziedzictwo kulinarne i wspólnotę wiejską.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!