Konstytucja 3 Maja 1791 roku - obraz Jana Matejki
3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja, upamiętniające uchwalenie w 1791 roku pierwszej spisanej konstytucji w Europie i drugiej na świecie. Ten przełomowy akt, podpisany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i stany skonfederowane reprezentujące naród polski, powstał w atmosferze patriotycznego zrywu i troski o osłabioną Rzeczpospolitą. Jego celem było zlikwidowanie wad systemu politycznego opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, wzmocnienie suwerenności państwa oraz zapewnienie obywatelom większych praw. Konstytucja 3 Maja, będąca cywilizacyjnym osiągnięciem Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy, stała się wzorem dla innych krajów.
Dokument ten m.in.:
Oryginalne rękopisy majowej konstytucji można zobaczyć w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Pałacu Raczyńskich w Warszawie.
Źródło fot. Archiwum Główne Akt Dawnych
Dziś, w wolnej i niepodległej Polsce warto przypomnieć o szczególnym znaczeniu Święta Narodowego 3 Maja. To nie tylko lekcja historii, ale także czas na refleksję nad naszymi współczesnymi obowiązkami jako obywateli. Konstytucja 3 Maja uświadamia nam wagę demokracji, praworządności, poszanowania praw człowieka i odpowiedzialności za wspólne dobro.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!