Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Zmiany w prawie od nowego roku. Nie przegap najważniejszych.
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień)
Środa, 15 listopada 2023, 11:21

Zmiany w prawie od nowego roku. Nie przegap najważniejszych.

 • Noworoczne zmiany
 • Podwyżka płacy minimalnej
 • Zmiana świadczenia 500+ na 800+
 • Zmiana akcyzy na alkohol i papierosy
 • Dodatkowy podatek nałożony na kubki na napoje czy opakowania na żywność.
 • Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów, OC

Na liście zmian prawnych, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia wśród najważniejszych to z całą pewnością te związane z podwyżką płacy minimalnej. Pierwsza podwyżka zaplanowana została na 1 stycznia 2024 r., a więc obecnie płaca minimalna wynosi 4242 zł, z kolei od 1 lipca przewidywana jest kolejna, wówczas kwota płacy minimalnej wzrośnie do 4300 zł.

Kwoty minimalnej stawki godzinowej:

 • od 1 stycznia 2024 roku - 27,70 zł,
 • od 1 lipca 2024 roku - 28,10 zł.

Pod koniec 2023 r. rozpoczęły się prace nad zmianą wysokości wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia 500+, od 1 stycznia kwota ta wzrosła do 800 zł na dziecko. Warto dodać, że zmiana nastąpi automatycznie, bez konieczności składania nowego wniosku.

Od 2024 roku weszła w życie kolejna podwyżka stawek akcyzy na alkohol i papierosy. Wynika to z tzw. mapy drogowej, przyjętej przez rząd w 2021 roku.

Od 1 stycznia zaczął obowiązywać dodatkowy podatek nałożony na kubki na napoje czy opakowania na żywność. Prowadzący działalność handlową lub gastronomiczną będą musieli pobierać opłatę od konsumentów.

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2023.345.0002679,rozporzadzenie-ministra-klimatu-i-srodowiska-w-sprawie-stawek-oplaty-za-produkty-jednorazowego-uzytku-z-tworzyw-sztucznych-bedace-opakowaniami.html 

ZMIANY DOTYCZĄCE REJESTRACJI POJAZDÓW

Wraz z początkiem 2024 roku zmieniają się również przepisy związane z rejestracją pojazdów. Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu zastąpiono obowiązkiem jego zarejestrowania.

"Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:

 1. nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 2. dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
 3. sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej

Spadkobierca będzie miał obowiązek wystąpić o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia

Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami będą musieli zarejestrować pojazd w terminie 90 dni.
Nie dotyczy przypadku, kiedy nabywca sprzeda go w terminie przewidzianym na rejestrację lub przeznaczy go do recyklingu

Przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami obowiązanym do złożenia wniosku
o rejestrację pojazdu w terminie 90 dni nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł.

Jeśli nabywca pojazdu przekroczy termin jego rejestracji o 180 dni, wysokość kary wzrasta dwukrotnie -  z 500 zł na 1000 zł / z 1000 zł do 2000 zł." Czytamy na stronie GOV.PL

Pozostając w temacie przypominamy, że od 2024 roku wprowadzono rekordowo wysokie kwoty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich wysokość związana jest ze wzrostem płacy minimalnej. Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, właściciele samochodów osobowych zapłacą obecnie 1700 zł za przerwę w ubezpieczeniu nieprzekraczającą 3 dni, 4240 zł za przerwę do 2 tygodni, a 8480 zł, jeśli luka między polisami wyniesie ponad 14 dni.od 1 lipca kary wzrosną ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Przemek Dopke
Przemek Dopke
Redaktor Naczelny, Wydawca