Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Wspomnienia o Ś.P. Leszku Grzenia.
Aktualność (Łebieńska Huta)
Wtorek, 26 listopada 2024, 14:00

Wspomnienia o Ś.P. Leszku Grzenia.

W piątek, 22 listopada 2024 zmarł Ś.P. Leszek Grzenia, w dniu dzisiejszym,  26 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie odbył się  pogrzeb. Był Dyrektorem Szkoły w Łebieńskiej Hucie w latach 1973-1990. 

Poniżej film ze wspomnieniami o Ś.P. Leszku Grzenia.

Pan Leszek Grzenia był nie tylko nauczycielem muzyki i biologii, ale również organizatorem edukacyjnych wycieczek terenowych i przede wszystkim rozpoznawalnym entuzjastą kultury kaszubskiej. Jego pasja do literatury objawiała się w pisaniu tekstów, które nawiązywały do stylu Aleksandra Labudy, znanego twórcy kaszubskiego. Dzięki swojej wszechstronnej działalności Pan Grzenia przyczynił się do promowania i zachowania unikalnego dziedzictwa Kaszub.

To był zdeklarowany Kaszuba. Wiele osób do dzisiaj cały czas mu podkreśla to, że wtedy karcono za mówienie po kaszubsku, A więc on pokazywał, że mimo takich niesprzyjających warunków politycznych, w jakim myśmy wtedy żyli, w systemie totalitarnym, można było być również człowiekiem bardzo porządnym, jeśli chodzi o Kaszubskość. I on swoją postawą to zdecydowanie wykazywał.
Dr Eugeniusz Pryczkowski

Pan Leszek był cenionym nauczycielem, który słynął nie tylko z umiejętności gry na akordeonie, ale również z pasji do biologii. Na każdych zajęciach miał swój akordeon i z zapałem uczył uczniów wielu tradycyjnych piosenek, w tym obszernego repertuaru kaszubskich melodii. Jako nauczyciel biologii, był wspominany przez swoich uczniów z ogromnym szacunkiem. To on wprowadzał ich w świat przyrody, organizując wyjścia terenowe, podczas których mogli obserwować żywą naturę, zwierzęta, roślinność oraz zachwycać się pięknem okolic Będargowa i Łebieńskiej Huty. Jego zaangażowanie sprawiło, że biologia stała się dla wielu fascynującą przygodą, pozwalającą z bliska poznać otaczający ich świat.

Pisał trochę w stylu Aleksandra Labudy, którego miał przyjemność znać osobiście, tworzył teksty literackie o zabarwieniu humorystycznym. Jego prace, choć napisane w lekkim tonie, odzwierciedlały unikalny styl i osobowość autora. Niektóre z tych dzieł przetrwały próbę czasu i zostały opublikowane w czasopiśmie "Norda", dzięki czemu może zostać w naszej pamięci na dłużej.

Podczas lekcji głównie komunikował się z uczniami w języku polskim, jednak często posługiwał się również kaszubszczyzną. Nie ograniczało się to wyłącznie do zajęć śpiewu, ale również do codziennych rozmów na korytarzach, a także podczas spotkań z rodzicami uczniów. Język kaszubski był obecny w wielu aspektach życia szkolnego. 

Oczywiście można powiedzieć tak, że to jest wychowawca wielu pokoleń uczniów z tej okolicy, terenu Będargowa, Łebieńskiej Huty. Dobry wychowawca.
Dr Eugeniusz Pryczkowski

Zostanie zapamiętany jako osoba, która dbała o wychowanie związane z własnym regionem, ucząc miłości do swojej małej ojczyzny, bo to właśnie z tego miejsca wywodzą się najpiękniejsze przejawy patriotyzmu, które pozostają z nami przez całe życie.

Zbiór zdjęć Dr Eugeniusza Pryczkowski

Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?

Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?

Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres biuro@szemud24.pl zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor