Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Oficjalnie potwierdzone. Światowy Zjazd Kaszubów 2025 w Gminie Szemud!
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Poniedziałek, 8 lipca 2024, 15:50

Oficjalnie potwierdzone. Światowy Zjazd Kaszubów 2025 w Gminie Szemud!

Źródło fot. UG Szemud

W sobotę, 6 lipca w Kościerzynie odbył się XXV zjazd Kaszubów, w którym Gmina Szemud pełniła bardzo ważną rolę, przez wzgląd na przyszłoroczny zjazd. Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski odebrał od Burmistrza Kościerzyny i Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego  "Klekę" - atrybut gospodarza zjazdu. 

 

Organizacja tegorocznego wyjazdu na Zjazd Kaszubów w Kościerzynie została tradycyjnie powierzona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddział Szemud. Z terenu Gminy Szemud na zjazd wraz z wójtem udało się liczne grono sympatyków kultury kaszubskiej, nie zabrakło również Gminnej Orkiestry Dętej.

Poniżej cytat z relacji filmowej tego wydarzenia.

To jest dla nas najważniejsze, żebyśmy mówili po kaszubsku, czytali, pisali. Żeby ta nasza kultura została, o to nam chodzi. To, że ten dzień światowy mamy raz do roku, żeby się zejść, razem spotkać, pogadać, a i czasem nie jedną książkę przeczytać...
Kazimierz Herman
Prezes ZKP o. Szemud

Podczas odbioru Kleki nastąpiła prezentacja i odśpiewanie "Szemudzkiego Alfabetu Kaszubskiego". 

Wójt Gminy Szemud z zadowoleniem i dumą przyjął fakt, iż Gmina Szemud będzie gospodarzem przyszłorocznego zjazdu. Podkreślił również swoje uznanie dla licznej grupy osób zaangażowanych w przygotowania.

Zobacz także IV Dzień Rodziny Smaczi Kaszëb Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor