Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Afrykański pomór świń - jakie niesie zagrożenia?
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Sobota, 27 kwietnia 2024, 08:49

Afrykański pomór świń - jakie niesie zagrożenia?

Dnia 26 kwietnia 2024 potwierdzono wystąpienie ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) u dzików w dzielnicy Gdynia-Karwiny. Wprowadzono szereg środków bezpieczeństwa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Sztab kryzysowy podjął decyzję o wprowadzeniu restrykcji dotyczących przemieszczania trzody chlewnej i produktów pochodzenia zwierzęcego również w powiecie wejherowskim.

Afrykański pomór świń (ASF) jest poważnym zagrożeniem dla hodowli świń, charakteryzującym się wysoką śmiertelnością, która może osiągnąć 100% w zarażonych stadach. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale jej wpływ na produkcję wieprzowiny i gospodarkę jest znaczący, prowadząc do strat finansowych i ograniczeń w handlu. Wirus ASF jest wyjątkowo odporny na niskie temperatury i może pozostać zakaźny przez długi czas w tkankach i produktach z mięsa wieprzowego.

W dniach 6 i 8 maja o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie dla producentów trzody chlewnej z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sali konferencyjnej na ul. Chopina 11 w Wejherowie. Będą przedstawione na nim zmiany w zasadach przemieszczenia się trzody chlewnej, dodatkowe wytyczne bioasekuracji oraz pozostałe restrykcje dotyczące obszarów objętych ograniczeniami.

Pamiętajmy, że od kilku lat występuje całkowity zakaz dokarmiana dzików, którego należy bezwzględnie przestrzegać, szczególnie teraz kiedy zagrożenie jest bezpośrednie. Każdorazowe znalezienie padłego dzika bądź jego szczątków należy zgłaszać do Urzędu Gminy, Nadleśnictwa bądź Zarządu Dróg zależnie od miejsca jego znalezienia. 

Nie podchodzić do padłych zwierząt, nie dotykać, w miarę możliwości oznakować miejsce znalezienia, aby ułatwić służbom dotarcie do wskazanego miejsca.

"... chodzi o to by wirus ASF nie rozpowszechniał się w strefie do tej pory czystej .."
Trojmiasto.pl
lokalny portal

Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor