Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Święto Narodowe Trzeciego Maja w Gminie Szemud
Aktualność (Szemud)
Piątek, 3 maja 2024, 15:49

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Gminie Szemud

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, które zostało ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Znaczenie daty 3 maja 1791 jest związane z uchwaleniem jednej z pierwszych na świecie konstytucji. Była to pierwsza spisana konstytucja w Europie i druga na świecie po amerykańskiej.

Konstytucja 3 Maja była odpowiedzią na kryzysy polityczne i militarne w kraju, próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Wprowadziła wiele postanowień kluczowych dla nowoczesnego państwa, takich jak równość obywateli, prawa jednostki i ustrój republikański. Po III rozbiorze Polski w 1795 roku Konstytucja 3 Maja utraciła moc prawna, zaś po upadku komunizmu w 1989 roku Polska przyjęła nową konstytucję, oddając hołd dziedzictwu Konstytucji 3 Maja. Obecny dokument z 1997 roku zakotwicza zasady demokracji, trójpodziału władzy oraz prawa obywatelskie. 

W Gminie Szemud, uroczystości 3 maja rozpoczęły się mszą świętą, która odbyła się o godzinie 11:00 w kościele pw. św. Mikołaja. Msza odbyła się w intencji Ojczyzny, społeczności Gminy Szemud oraz strażaków. Ksiądz proboszcz podkreślał obecność Maryi w losach Polaków, która odgrywa wyjątkową rolę w historii Polski, będąc obecna w życiu społecznym i duchowym narodu od czasów wczesnego chrześcijaństwa. Jej wpływ jest widoczny w literaturze, sztuce i religijności Polaków, co potwierdza pierwszy polski wiersz, "Bogurodzica", będący hymnem maryjnym.

Gdy patrzymy na te Nasze dzieje, na te niełatwe dzieje Naszej Ojczyzny na te wzloty i upadki, gdy patrzymy na te okresy niesamowitego pięknego rozwoju, a jednocześnie na ten czas gdy Polska na ponad 120 lat znika z map Europy i Świata, to śledząc te dzieje, śledząc te historie zawsze widzimy to, że gdy wszyscy Polaków opuścili, gdy sprzymierzeńcy Polskę opuścili to Maryja była zawsze z Nami
dr. Robert Kaczorowski
Ksiądz proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Szemudzie

W uroczystościach udział wzięli m.in. Radni gminy Szemud tj. Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz, radni: Beata Baranowska, Monika Brzeska, Witold Hoppa, Wincenty Polaszek, Jacek Nawrocki, Wojciech Nowicki, sekretarz gminy Szemud Barbara Rzeszewicz oraz sołtys sołectwa Bojano Agnieszka Bubacz. Podkreśla to wagę tej ceremonii oraz solidarność i współpracę na rzecz lokalnej społeczności. 

Rangę całej uroczystości pod względem artystycznym podniósł udział Orkiestry Dętej Gminy Szemud.

Zobacz także Fotorelacja z obchodów Święta 3 Maja w Szemudzie Czytaj więcej Czytaj więcej

Takie wydarzenia są ważnym elementem życia społecznego, gdyż łączą tradycję z aktualnymi wydarzeniami, a także stanowią okazję do wyrażenia wdzięczności i pamięci o tych, którzy służą społeczeństwu.

Konstytucja 3 Maja pozostaje nie tylko aktem prawnym sprzed ponad 200 lat, ale także ważnym symbolem patriotyzmu.
Jej postanowienia wciąż wpływają na kształtowanie współczesnego społeczeństwa polskiego, stanowiąc fundament dla demokratycznego państwa. W obecnych czasach warto pamiętać o wzajemnym szacunku, Ojczyźnie jako wspólnym domu oraz roli państwa w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki wewnętrznej i zewnętrznej.
Konstytucja 3 Maja to nie tylko kartka z historii, lecz nieśmiertelny ideał, który kształtuje losy Rzeczypospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor