Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Spędź aktywnie czas w Bojanie !
Aktualność (Bojano)
Środa, 3 lipca 2024, 12:45

Spędź aktywnie czas w Bojanie !

Źródło fot. Kamil Dopke

Projekt "Zielony Punkt Kontrolny - Bojano", zainicjowany przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanie, ma na celu wzbogacenie życia lokalnej społeczności. Jest to inicjatywa, która umożliwia dostęp do lasu poprzez sieć stałych punktów kontrolnych, wspierając aktywności takie jak turystyka orientacyjna, rekreacja czy sport. 

Aby wzbogacić Twoje doświadczenia podczas odpoczynku, OSP Bojano wraz z Nadleśnictwem Gdańsk i UKS "Azymut 45", zainstalowali w lesie (Leśnictwo Rogulewo) 30 punktów kontrolnych (PK) w formie drewnianych słupków. Niektóre z nich są łatwo dostępne przy ścieżkach i drogach, podczas gdy inne zostały ukryte w bardziej odległych miejscach lasu, takich jak wzgórza, zagłębienia terenu czy mokradła.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. W całej Polsce mamy już blisko 150 tego typu projektów. Uczestnicy wyposażeni w mapę  muszą odnaleźć określone punkty kontrolne w terenie, co wymaga precyzji nawigacyjnej. Projekty mogą być wykorzystywane do uprawiania sportu, rekreacji, turystyki, zajęć edukacyjnych i szkoleniowych.

Każdy punkt kontrolny posiada unikalny numer w zakresie od 31 do 60 i jest wyposażony w perforator – mechaniczne urządzenie do znakowania z zestawem igieł. Różnorodność konfiguracji igieł w perforatorach pozwala na weryfikację Twojej obecności przy danym PK, poprzez wykonanie odbicia specyficznego wzoru na papierowej mapie w odpowiednio oznaczonej kratce. W Bojanie jest możliwość rozpoczęcia czterech tras  o różnej długości i różnym stopniu trudności. Ich początek jest przy parkingu cmentarza wojennego.  Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny.

Dla każdej z wymienionych poniżej długości trasy, dostępny jest link, który umożliwia pobranie mapy wybranej ścieżki.

 

 

Projekt "Zielony Punkt Kontrolny - Bojano" został zrealizowany dzięki współfinansowaniu ze środków otrzymanych od Gminy Szemud. To doskonały sposób na połączenie rekreacji z edukacją i rozwijaniem umiejętności takich jak czytanie mapy czy planowanie trasy.

Dla tych, którym brakuje pomysłu na aktywne spędzenie wolnego czasu, a chcą go spędzić na łonie natury, zielony punkt kontrolny może być wspaniałym początkiem wakacyjnej przygody!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor