Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Relacja filmowa z I edycji "Niebieskich Igrzysk" w ZSP w Szemudzie.
Aktualność (Szemud)
Poniedziałek, 6 maja 2024, 08:14

Relacja filmowa z I edycji "Niebieskich Igrzysk" w ZSP w Szemudzie.

Niebieskie Igrzyska, które miały miejsce 26 kwietnia w Zespole Szkół Szkolno-Przedszkolnych w Szemudzie, to inicjatywa o głębokim znaczeniu społecznym, mająca na celu podniesienie świadomości na temat autyzmu i tego, że wśród Nas żyją takie osoby. Wydarzenie promuje akceptację i zrozumienie wśród rówieśników i rodziców. Poprzez zaangażowanie w różnorodne aktywności sportowe, uczestnicy mieli okazję do przełamywania barier i budowania więzi.

chodzi o to, że każde dziecko może wygrać, że każde dziecko ma swoją supermoc
Judyta Miłosz
Dyrektor ZSP w Szemudzie

Kto zainicjował akcję w ZSP Szemud?

Inicjatywa „Niebieskich Igrzysk” w Szemudzie powstała dzięki pracy dwóch nauczycieli z ZSP: Mateusza Gruby i Agaty Jaskot-Sirockiej. Był to ogromny sukces dla szkoły i społeczności szkolnej (rodziców, nauczycieli). Wzięło w nich udział około 230 uczniów. Podczas igrzysk uczniowie brali udział w 9 konkurencjach w między innymi: skok w worach, przeskoki przez ławeczkę, przejście po dyskach sensorycznych.

Zobacz także Fotorelacja "Niebieskie Igrzyska" ZSP Szemud w GCKSiR Czytaj więcej Czytaj więcej

W Szemudzie Niebieskie Igrzyska zostały zorganizowane po raz pierwszy, jednak jest to wydarzenie ogólnopolskie stanowiące część obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które posiada swój własny hymn napisany przez Panią Izabelę Minga, która była jednym z gości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.

Izabela Minga - autorką hymnu oraz książki o autyzmie.

Pani Izabela jest mamą dorosłego 21-letniego mężczyzny ze spektrum autyzmu, i zarazem autorką książki: „Maks, chłopiec, który jest inny..”. Książka napisana jest językiem bardzo prostym – wierszowanym, zrozumiałym dla każdego. Daje możliwość zrozumienia wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem, a także docenienia ich unikalnych zdolności i potencjału. 

Niewiedza czym jest autyzm, powoduje różne historie, co nam się przytrafiają, a głównie dyskryminacje, pomijanie syna w różnych uroczystościach, no i to naśmiewanie się z Niego, dlaczego on taki jest, ale też pokazuje, że Maks jest geniuszem w niektórych dziedzinach. Ma fenomenalną pamięć... Osoby ze spektrum autyzmu mają wiele takich zdolności, których nie posiadają osoby neurotypowe, ale też mają marzenia, pasje, które dzielnie realizują, podróże, więc inny nie znaczy gorszy, wszyscy jesteśmy sobie równi i takie jest przesłanie książki
Iza Minga
autorka książki „Maks, chłopiec, który jest inny..

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, Niebieskie Igrzyska przyczyniają się do budowania silnych więzi między uczestnikami i promowania pozytywnej atmosfery w szkole, co ma długofalowy wpływ na kształtowanie charakteru młodych ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor