Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Punkt informacyjny "Czyste Powietrze" w Centrum Samorządowym.
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Wtorek, 14 maja 2024, 16:42

Punkt informacyjny "Czyste Powietrze" w Centrum Samorządowym.

Czy program

Mówiono o przerwach w realizacji programu "Czyste Powietrze", problemach z finansowaniem projektu. Jak dowiedzieliśmy się u źródła: "Czyste Powietrze będzie kontynuowane w zasadzie praktycznie niezmienionej formie..." wspomina prezes WFOŚiGW w Gdańsku. 

Program "Czyste Powietrze" ma na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji gazów cieplarnianych, co jest realizowane poprzez wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, bardziej efektywne systemy oraz poprzez zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach programu, właściciele domów mogą uzyskać dofinansowanie na takie działania jak: demontaż nieefektywnych pieców węglowych, instalację nowych systemów grzewczych, a także na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy ocieplenie budynków. Dzięki temu programowi, mieszkańcy mogą nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale również obniżyć koszty utrzymania swoich domów.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Osoby fizyczne, których dochód roczny nie przekracza kwoty 135 000 zł, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

Na co?

 • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł
 • modernizację instalacji grzewczej
 • ocieplenie budynku
 • wymianę okien i drzwi
 • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
 • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Ile?

 • do 135 000 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją
 • do 99 000 zł w podwyższonym i do 66 000 zł w podstawowym poziomie dofinansowania
 • dodatkowo audyt energetyczny: do 1 200 zł

Im niższy dochód, tym wyższa dotacja.

Zobacz poniżej materiał filmowy, gdzie Łukasz Tamkun PREZES WFOŚiGW W GDAŃSKU, Ryszard Kalkowski WÓJT GMINY SZEMUD, Milena Czoska KOORDYNATOR PROJEKTU opisują działanie punktu informacyjnego w Centrum Samorządowym dot. programu "Czyste Powietrze".

Obecnie w „Czystym Powietrzu” obowiązują trzy poziomy dofinansowania:

 1. Podstawowy – czyli podstawowy poziom dofinansowania; tj. maksymalnie do 66 tys. zł – dla osób z rocznym dochodem do 135 tys. zł.
 2. Podwyższony – podwyższony poziom dofinansowania; tj. maksymalnie do 99 tys. zł – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
 3. Najwyższy – najwyższy poziom dofinansowania, tj. maksymalnie 136 200 zł nawet do 100 % kosztów kwalifikowanych; obejmuje on osoby z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1526 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych oraz 1090 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Wójt Gminy Szemud podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Gdańsku, w sprawie wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste powietrze”. Dzięki tej współpracy mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnej konsultacji w zakresie możliwości realizacji zadań w ramach programu, pomocy przy wypełnianiu wniosków, jak również ich rozliczaniu zadań. 

 

Program „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł – to największa proekologiczna inicjatywa w polskiej historii, służąca skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. „Czyste Powietrze” to szansa dla Polaków obecnie nawet na 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Punkt Konsultacyjny zlokalizowany jest na Ip. Centrum Samorządowego w Szemudzie i jest czynny w poniedziałek w godzinach 10.00-16.00 oraz w środę w godz. 11.00-15.00. Osoby zainteresowanie proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z p. Mileną Czoska pod numerem telefonu 58 739 78 70. 

Punkt konsultacyjny oferuje wsparcie i doradztwo, dzięki temu proces staje się mniej skomplikowany. Osoby, które są  zainteresowane poziomem "podstawowym" dofinansowania wystarczy, że na spotkanie wezmą ze sobą PIT, tym którzy starają się o poziom podwyższony i najwyższy konieczne będzie zaświadczenie o dochodach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor