Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Nauczyciel z Częstkowa w Zwierzyńcu? Wizyta w związku z nadaniem imienia SP.
Aktualność (Częstkowo)
Piątek, 17 maja 2024, 13:10

Nauczyciel z Częstkowa w Zwierzyńcu? Wizyta w związku z nadaniem imienia SP.

3 czerwca 2024 roku Szkole Podstawowej w Częstkowie zostanie nadane imię Róży Zamoyskiej. Przed tym wyjątkowo ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej, jedna z nauczycielek Pani Mariola Cyganek udała się w podróż w miejsca, które związane są z Różą z Żółtowskich Zamoyską.

Pani Mariola podróż swoją zaczęła od spotkania z panem Marcinem Zamoyskim, synem Róży i Jana Zamoyskich. Rozmowa odbyła się na rynku w Zamościu, a późniejsze spotkanie w Klemensowie w Zespole Pałacowo-Parkowym. Pani Mariola wspomina to miejsce jako pełne konotacji historycznych.

Mogłam zobaczyć wnętrza pałacu, ocalałe pokoje, przedmioty, które mają wymiar symboliczny i posłuchać niezwykle ciekawej opowieści Gospodarza o tym miejscu, jego historii, poprzednich mieszkańcach, właścicielach pałacu
Mariola Cyganek
Nauczycielka SP w Częstkowie

Odwiedziny Zamościa były również okazją do zaproszenia wyjątkowych gości na na uroczystość nadania imienia szkole: p. Krzysztofa Bieleckiego – właściciela księgarni Trio z Roztocza, p. Leszka Wójtowicza - dziennikarza „Kroniki Tygodnia”, p. Adama Gąsianowskiego, który prowadzi Muzeum Fotografii w Zamościu i jest współautorem książki "Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich", zawierającej kolekcję unikatowych rodzinnych zdjęć oraz pani prezes Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich - Mari Rzeźniak.

Kolejnym punktem podróży był Zwierzyniec i Książnica Zamojska, gdzie nauczycielka SP w Częstkowie spotkała się z władzami samorządowymi Gminy Zwierzyniec - p. Urszulą Kolman i p. Edytą Wolanin oraz panią dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu - Grażyną Kawką,

„W czasie przemiłego spotkania w Urzędzie Gminy przekazałam zaproszenia i przygotowane upominki oraz list od pana wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego. Uzyskałam pomoc w zgromadzeniu informacji o przyszłej patronce naszej szkoły oraz odbyłam wspólną podróż z  p. Urszulą Kolman po Zwierzyńcu. Pokazała mi miejsca, które związane są z historią Zwierzyńca, obozem, w którym więziono dzieci uratowane przez Różę i Jana Zamoyskich i kościołem - powstałym w historycznej lokalizacji obozu. Książnica Zamoyska, dzięki pomocy p. dyrektor Grażyny Kawki, udostępniła liczne materiały, które będzie można zobaczyć na gazetkach i wystawach podczas uroczystości w szkole.
Mariola Cyganek
Nauczycielka SP w Częstkowie

Ostatnią odwiedzoną miejscowością był Szczebrzeszyn, gdzie po Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej oprowadziła panią Mariolę sama pani dyrektor Jolanta Szpunar, która jest jednym z gości zaproszonych na uroczystość nadania imienia. 

Niezwykle życzliwe przyjęcie i udostępnienie materiałów dotyczących naszej wspólnej za chwilę patronki - Róży Zamoyskiej, pełne było emocji. Mogłam skopiować potrzebne materiały, obejrzeć zdjęcia z nadania szkole imienia, zobaczyłam szkołę podobną do naszej w Częstkowie. Otrzymałam  piękny film o Róży i Janie Zamoyskich
Mariola Cyganek
Nauczycielka SP w Częstkowie

Ta wyjątkowa wyprawa do Zamościa, Zwierzyńca i Szczebrzeszyna, przybliża szkołę, uczniów oraz nauczycieli do ich przyszłej patronki Róży Zamoyskiej. Po przebyciu podróży sama jej bohaterka jest przekonana że Gmina Szemud i Gmina Zwierzyniec nawiążą współpracę, która połączy Kaszuby z Roztoczem.

Zobacz także W Częstkowie przygotowania do ważnej imprezy. Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor