Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
II Sesja Rady Gminy Szemud
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Poniedziałek, 27 maja 2024, 12:30

II Sesja Rady Gminy Szemud

W dniu 27 maja, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, odbyła się II Sesja Rady Gminy Szemud. Sesja miała miejsce w Centrum Samorządowym w Szemudzie, gdzie obecnych było 13 z 15 radnych. Uroczystość ta jest znaczącym wydarzeniem, podkreślającym rolę samorządu w lokalnej społeczności i demokracji. Zebranych na sesji przywitał Przewodniczący Rady Ireneusz Czarnowski.

Gmina Szemud podjęła zobowiązanie, że w ostatnim tygodniu maja będzie, starała się podkreślać ten ważny dzień dla samorządu terytorialnego. Rozumianego nie tylko przez pryzmat funkcjonowania rad Gminy, rad Powiatu, rad Sejmiku Wojewódzkiego, ale samorządu tworzonego przez wszystkich mieszkających, funkcjonujących, pracujących na terenach administracyjnych różnych szczebli samorządowych.
Ireneusz Czarnowski
Przewodniczący Rady Gminy Szemud
Zobacz także Fotorelacja-Uroczysta II Sesja Rady Gminy Szemud Czytaj więcej Czytaj więcej

Na sesji byli obecni goście honorowi: 

  • Pani Magdalena Adamowicz — Europoseł 
  • Pan Emil Rojek — Wicewojewoda 
  • Pani Iwona Szczygieł — Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatu Wejherowskiego

Po przyjęciu protokołu z poprzednich obrad i porządku obrad II Sesji, jako pierwsza z zaproszonych gości swój głos zabrała Pani Magdalena Adamowicz. Podkreślała wartość osoby, jaką jest samorządowiec, czyli osoba będąca najbliżej swoich mieszkańców, znająca ich potrzeby i mająca wpływ na zmianę ich rzeczywistości. Stwierdziła, że Gmina Szemud jest jedną z gmin, która najlepiej zabiega i wydaje Fundusze Unijne oraz najszybciej rozwijająca się Gmina w województwie pomorskim.

Oddanie części władzy tej władzy lokalnej, samorządom, które wybieramy my wszyscy, czyli my mieszkańcy mamy wpływ na to co dzieje się w naszej rzeczywistości poprzez dokonanie tego wyboru. Nikt nam nie narzuca tego z góry....przez 3 lata dostaniemy ogromne pieniądze z tego zwanego KPO, a przez 6 lat z Funduszy Spójności i tak jak pokazują prognozy Komisji Europejskiej, będzie to taka kwota podobna do tej, której dostaliśmy w ciągu 20 lat całego członkostwa w Unii, a tylko 6 lat mamy na wydanie. Dlatego nie zmarnujmy tego czasu.
Magdalena Adamowicz
Europoseł

Kolejny wystąpił Pan Wicewojewoda Pomorski Emil Rojek. Podkreślił jak ważną dla niego rolą, jest wspieranie samorządu terytorialnego ze szczebla administracji rządowej. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na odbudowę realizacji samorządu terytorialnego i współpracę między Gminami sąsiadującymi, które powinny się nawzajem motywować i wspierać. 

Budowanie samodzielności, autonomiczności finansowej samorządu to jest coś, czego nam w ostatnich 8 latach coraz bardziej brakowało.... My jako Gminy Gdynia, Reda, Rumia, Kosakowo, Szemud, Wejherowo, chcemy osiągnąć poziomy odzysku, poziomy recyklingu, które zostały ustawą, a tak naprawdę regulacjami unijnymi wprowadzone musimy tutaj bardzo mocno współpracować i również sięgając po te środki unijne nawzajem się motywować i wspierać.
Emil Rojek
Wicewojewoda Pomorski

Pani Iwona Szczygieł Członek Zarządu Starostwa Powiatu Wejherowskiego, życzyła wszystkim obecnym siły i energii oraz aby Gmina Szemud dalej się rozwijała jak dotychczas. 

Wójt dziękował gościom, którzy przybyli na sesje. Zaznaczył, że jako Gmina chcą realizować i budować samorząd razem z mieszkańcami. Dziękował za przywilej, jaki posiada, mogąc reprezentować Gminę Szemud. 

Tak właśnie powinno to wyglądać, gdzie nasi goście o tym wspominają, że często Gmina Szemud jest wskazywana jako pewien może nawet przykład. Z tego bardzo się cieszymy. To my wszyscy i mieszkańcy, którzy nas w tej chwili oglądają, my właśnie wszyscy z tymi mieszkańcami ten samorząd przede wszystkim tworzymy.
Ryszard Kalkowski
Wójt Gminy Szemud

Ostatnim punktem uroczystej sesji był wysęp artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie pod kierunkiem Pani Klaudii Formela. Zaprezentowali program artystyczny z okazji Dnia Samorządowca, który został przyjęty z dużym uznaniem. Jako pierwsze zaprezentowali scenki pełne humoru i kreatywności. Kolejno uczniowie z 4 klasy zatańczyli przed zgromadzonymi gośćmi taniec Kaszubski "Kowal". Do uczniów podczas ich występu dołączył wójt Ryszard Kalkowski i Pani wicestarosta Iwona Szczygieł. Na koniec części artystycznej uczniowie zaśpiewali utwory: "Kaszëbszczé jezora" ,"Upływa szybko życie" oraz "Szemudzkie nuty

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor