Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Hulajnogą jedź odpowiedzialnie.
Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Wtorek, 14 maja 2024, 09:30

Hulajnogą jedź odpowiedzialnie.

W Gminie Szemud, jak i w całej Polsce, użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą przestrzegać określonych przepisów. Od 20 maja 2021 roku obowiązuje nowa ustawa regulująca jasno prawa i obowiązki związane z korzystaniem z tych pojazdów.
Osoby kierujące hulajnogą elektryczną powinny poruszać się po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów, jeśli takie istnieją, z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. W przypadku braku wydzielonej ścieżki rowerowej, dopuszczalne jest korzystanie z jezdni, gdzie maksymalna prędkość ruchu nie przekracza 30 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
 • zachowanie szczególnej ostrożności
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

 • osoby w wieku od 10 lat do 18 lat posiadające kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Zgodnie z ustawą Prawa ruchu drogowego, kierowanie hulajnogą elektryczną osobie nietrzeźwej lub pod wpływem alkoholu jest zabronione. Podobnie, nie wolno przewozić na hulajnodze elektrycznej innych osób, zwierząt, ani przedmiotów, a także ciągnąć lub holować inne pojazdy. Dodatkowo na chodnikach i drogach dla pieszych, pierwszeństwo ma pieszy w stosunku do kierującego hulajnogą. Kierujący są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

Wszystkie regulacje prawne mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa, szczególnie dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. 

Parkowanie.

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni
 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika
 • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m 
W nowelizacji wskazano wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).
asp.sztab. Anetta Potrykus
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie

Prawo przewiduje kary za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące hulajnogą elektryczną:

 • za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 500zł
 • przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100zł
 • przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 50-100zł 
 • i inne ..

Kary pieniężne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i odpowiedzialności użytkowników tych pojazdów.

 

Źródło tekstu: KPP w Wejherowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor