Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Dziś Wielka Sobota, Błogosławienie pokarmów.
Aktualność
Sobota, 30 marca 2024, 13:24

Dziś Wielka Sobota, Błogosławienie pokarmów.

Fot. Święcenie pokarmów parafia w Bojanie

 

  • Dziś Wielka Sobota

  • We wszystkich parafiach Gminy Szemud błogosławiono pokarm

Fot. Błogosławieństwo pokarmów w Bojanie

Średnio od godziny 10-11 rozpoczęto Błogosławieństwo Pokarmów, które powtarzano co 30 minut. Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza Niedzielę Wielkanocną. Jest to dzień ciszy i skupienia, kiedy wierni przygotowują się do najważniejszego święta chrześcijaństwa - Zmartwychwstania Pańskiego.

Zobacz fragment filmowy z parafii św. Mikołaja w Szemudzie oraz parafii św. Jadwigi Królowej w Bojanie:

Jednym z najbardziej charakterystycznych obrzędów Wielkiej Soboty jest błogosławieństwo pokarmów, które mają symbolizować dar życia i odradzanie się natury. Tradycja ta jest szczególnie żywa w Polsce, ale obchodzona jest również w innych krajach. 

Koszyk wielkanocny, który jest błogosławiony, zazwyczaj zawiera różne pokarmy, takie jak chleb, sól, jajka, kiełbasa, szynka, ser, ciasta i babka wielkanocna. Każdy z tych elementów ma swoje symboliczne znaczenie. Na przykład jajko symbolizuje nowe życie, chleb i sól są symbolem gościnności, a mięso przypomina o zakończeniu Wielkiego Postu.

Wielka Sobota to dzień pełen refleksji i oczekiwania. Błogosławieństwo pokarmów jest pięknym rytuałem, który łączy aspekty religijne i kulturowe, przypominając nam o znaczeniu Wielkanocy i jej korzeniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!