Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /var/www/szemud24/constants_server.php on line 10
Dobrzewino. Wjechała wprost przed nadjeżdżający samochód!
Aktualność (Dobrzewino)
Środa, 26 czerwca 2024, 11:06

Dobrzewino. Wjechała wprost przed nadjeżdżający samochód!

Wczoraj wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, ze wstępnych ustaleń policji wynika, że dziewczynka wjechała na przejście dla pieszych bezpośrednio wprost na nadjeżdżający samochód osobowy marki Audi.

Do zdarzenia doszło 25 czerwca, około godziny 19:30 w Dobrzewinie przy ul. Dębowej. Na miejscu wejherowscy policjanci ruchu drogowego ustalili, co nastąpiło:

10-letnia dziewczynka jadąca rowerem prawdopodobnie nie zachowała należytej ostrożności, nie zsiadła z roweru i wjechała na przejście dla pieszych wprost przed nadjeżdżający samochód marki Audi A4, kierowany przez 41-latka. Jak ustalili funkcjonariusze, dziewczynka nie posiadała karty rowerowej, a co za tym idzie - nie miała prawa poruszać się rowerem po drodze publicznej.
asp.sztab. Anetta Potrykus
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie

Dziewczynce nic się nie stało, natomiast sprawa zostanie skierowana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. W Polsce obowiązują przepisy, które mówią, że karta rowerowa jest niezbędna, dla osób w wieku od 10 do 18 lat. Jazda rowerem bez karty rowerowej grozi upomnieniem, naganą, a nawet mandatem o wartości do aż 1500 złotych. Takie konsekwencje mogą znacząco wpłynąć na kieszeń rodziców lub opiekunów prawnych.

Przypominamy:

  • Dzieci do lat 10 mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. W takim przypadku traktowani są jak piesi (dziecko z rodzicem/opiekunem na rowerach).

  • Osoby w wieku 10-18 lat mają obowiązek posiadania karty rowerowej, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych i chodnikach, jeśli spełnione zostaną odpowiednie warunki (szerokość chodnika 2 m, dopuszczalna prędkość pojazdów na drodze większa niż 50 km/h i bardzo trudne warunki atmosferyczne - ulewa, śnieżyca, mgła).

  • Dzieci i młodzież jeśli nie posiadaj karty rowerowej po drogach publicznych i chodnikach nie mają prawa jeździć, nawet gdyby towarzyszyła im osoba dorosła- muszą wyrobić kartę rowerową (zdać egzamin teoretyczny i praktyczny). 

  • Rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych.

  • Policjanci zachęcają wszystkich rowerzystów do stosowania kasków ochronnych, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo w razie upadku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Przemek Dopke
Przemek Dopke
Redaktor Naczelny, Wydawca